A hitelezői igények bejelentése, választmány megalakításának feltételei, behajthatatlansági nyilatkozat:
(Rövidítés: Cstv.= 1991 évi XLIX.. Tv. azaz Csőd, felszámolási és végelszámolási Tv. )
Hitelező :
a felszámolás kezdő időpontja után mindenki hitelezőnek minősül, akinek az adóssal szemben pénz-vagy pénzben kifejezett vagyon követelése van és a felszámoló nyilvántartásba vette.A nyilvántartásba vételre csak akkor kerülhet sor, ha az igénybejelentő - kivétel a Cstv. 57.§. (1) bek a./ és c./ pontjába sorolható hitelezőket (lásd lentebb)- a Cstv. 46.§. (7) bekezdésben foglalt nyilvántartásba vételi díjat a felszámolást elrendelő bíróság gazdasági hivatalához befizeti és a befizetés megtörténtét a felszámolónak igazolja.
Hitelezői igények bejelentésének határideje :
A felszámolás megindulásának a Cégközlönyben történt közzétételétől számított 40 napon belül bejelentett hitelezői igények minősülnek határidőn belül bejelentettnek.A 40 napon túl, de 180 napon belül bejelentett igényeket a felszámoló határidőn túli bejelentésként tartja nyilván.A 180 napon túli hitelezői igények bejelentésére nyitva álló határidő elmulasztása jogvesztéssel jár.
A hitelezői igénybejelentés és mellékletei:
A hitelezői igénybejelentésben meg kell jelölni a követelés tőke összegét és jogcímét, a nyilvántartásba vetetni kívánt kamatok összegét és ismertetni kell a kamatszámítás levezetését.Csatolni kell a kifizetetlen számlák másolatát, nem számlázott szolgáltatás esetén a szolgáltatás, vagy az áruszállítást igazoló teljesítés igazolás, vagy szállítólevél másolatát.Mellékelni kell a banki szolgáltatás, vagy postai feladóvevény másolatát, melyben az igénybejelentő igazolja, hogy nyilvántartásba vétele érdekében a követelés 1. %-át a felszámolást elrendelő bíróság gazdasági hivatalának bankszámlájára befizette.A hitelezői igénybejelentést a felszámoló székhelyére kell megküldeni.
Hitelezői igények visszaigazolása:
A felszámoló a hitelezői igényeket azt követően tudja ellenőrizni, és visszaigazolni, amikor az adós ügyvezetője, a tevékenységet lezáró mérlegét, analitikáját és leltárát a felszámolónak átadta. A felszámoló a felszámolás közzétételétől számított 75 napon belül a hitelezőket a választmány megalakítására szolgáló hitelezői gyűlésre meghívja. A Cstv. a felszámolónak lehetőséget ad arra, hogy abban az esetben , ha az adós vagyoni helyzetének felismerését követően látható, hogy az adós vagyona a felszámolási költségek fedezésére sem elegendő, a hitelezői választmány megalakításának kezdeményezésétől eltekinthet, de a hitelezői gyűlést ebben az esetben is össze kell hívni
Hitelezői választmány megalakítása:
A hitelezők, vagy csoportjaik érdekeinek képviseletére hitelezői választmányt alakíthatnak. A választmány megalakulását követően a választmányt létrehozó hitelezőket a bíróság és a felszámoló előtt a választmány képviseli. A választmány megalakulásának feltétele, hogy azt a határidőben bejelentkezett hitelezők egy harmada hozza létre, és ezek a hitelezők rendelkezzenek az összes határidőben bejelentett és nyilvántartásba vett hitelezői igények legalább egy harmadával. Ezen hitelezők maguk közül három tagú választmányt választhatnak. A választmány jogosultságait , képviseletét és működési rendjét a hitelezők egymás között megállapodásban (választmányi szabályzat) rögzítik. A választmány a megalakításáról és a jogairól a megalakulását követő nyolc napon belül értesíti a bíróságot és az adós felszámolóját.
Behajthatatlansági nyilatkozat:
Ha a bejelentett követelést a felszámoló elismeri, de a jogosult a nyilvántartásba vételi díjat nem kívánja befizetni, írásbeli kérelemre a felszámoló számlájára történt 2.500.-Ft. összegű költségtérítés megfizetése ellenében kiadja a Társasági Adóról és Osztalékadóról szóló 1991. évi XLIX. Tv. 46. §. (8) bekezdése szerinti, valamint a számvitelről szóló 2000. évi C. Tv. 3. §. (4) bekezdés 10./pont c/ alpontja alapján a követelés behajthatatlanságáról szóló nyilatkozatot, melynek birtokában a követelés a jogosult könyveléséből leírható.
|